Türkiye’nin ilk Süs Bitkileri Hali’nin Altınova ilçesinde kurulması için çalışmalar devam ediyor

gölge

Türkiye’nin ilk Süs Bitkilileri Hali’nin Altınova ilçesinde kurulması için çalışmalar devam ediyor

Türkiye’nin ilk Süs Bitkilileri Hali’nin Altınova ilçesinde kurulması için çalışmaların tüm hızıyla sürdürüldüğü bildirildi.

 

Altınova Belediyesi’nin koordinesinde sürdürülen süs bitkiler hali çalışmaları hızla devam ediyor. Konuyla ilgili soruları yanıtlayan Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, ellerinde bir proje çalışmasının bulunduğunu söyledi. Proje ile ilgili çalışmaların halen devam ettiğini dile getiren Oral, “Hollanda’da bir takım geziler yapıldı. Buradan seçtiğimiz modeller var. O modellerden birini yapacağız” dedi.

 

TİGEM’den Farklı

 

TİGEM’in bir bölümünün süs bitkileri üreticilerine verilmesinin önemli olduğuna değinen Oral, “TİGEM’deki iş bizim işimizi bozacak veya çelişecek bir iş değil. Üretim alanlarının artması çok önemli” ifadesini kullandı.

 

Süs bitkileri halinin ildeki tüm süs bitkileri üreticilerini kapsayacağını kaydeden Oral, “Bu hal herkese açık olacak. Ayrımcılık olmayacak. Bir bütün olacak. Arazisi hazır. Kamu arazisinde yapılacak. Avantajlı ve güzel bir yer” diye konuştu.

 

Üretici İçin Önemli

 

İldeki önemli sayıda süs bitkisi üreticisini bünyesinde barındıran Yalova İli İç ve Dış Mekân Süs Bitkileri Üreticileri Birliği’nin yönetim kurulu başkanı Ahmet Dündar da yapılacak projeyi Yalova Hayat muhabirine değerlendirdi. Dündar, birlik olarak süs bitkileri halinin kurulmasını desteklediklerini söyledi. Atılacak adımları merak ve heyecanla beklediklerini ifade eden Dündar, “Bu ildeki tüm üreticileri olumlu etkileyecek, önemli bir proje. Halle birlikte üreticiler ürettiği malın karşılığını hiçbir sorun yaşamadan alacak. Bugüne kadar ciddi yol kat edildi. Çavuşçiftliği’nde 40 dönümlük yer tahsissi yapıldı” dedi.

 

Yalova Lojistik Üst Olacak

 

Halin Türkiye’de bir ilk olacağını, yasal olarak da bunun olması gerektiğine dikkat çeken Dündar, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Bu halde Yalova dışından üreticiler de ürünlerini satabilecek. Aslında bu hal kanununa göre istenen bir yer. Yalova’yı çiçekçilikte lojistik bir üst haline getirecek. Hal Yalova’nın Marmara’nın dışına açılan çerçevesi olur. Türkiye’den ihracat için çıkış noktası olacak bir yer de olacak. Türkiye’deki ilk süs bitkileri hali burası olacak. Adana, Antalya’daki İzmir’deki üretilen mal Yalova’ya gelecek. Üreticiye bir çok yarar sağlayacak. Fiyatlar arz-talep dengesine göre oluşacak. Üreticiler Avrupa’da olduğu gibi üretime odaklanacak. Üretimin nerde yapıldığının önemi kalmayacak. Böylece üreticiler pahalı arazide olması gerekmeyecek. Üretici malını satarken alacak kaygısı da yaşamayacak. Sistem üreticinin parasını garanti altına alacak. Üretici alacak, verecek peşinde koşmayacak. Hal; üretim yapan herkese imkân sunacak.”

 

Halin TİGEM’deki projeden farklı olduğuna değinen Dündar, “Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü de Hollanda’da yapılan gezilere katıldı. Onlar da destek veriyor. Hazırlık sürecinde Kalkınma Bankası projeyi yatırıma uygun onayı verdi. TİGEM ile halin tamamen durumu birbirinden farklı. TİGEM’de üretilen mal da burada satılabilir” dedi.

 

Kaynak: Yalova77.com

kaynak : Türkiye’nin ilk Süs Bitkilileri Hali’nin Altınova ilçesinde kurulması için çalışmalar devam ediyor.

  • Bu yazı 28 Ağustos 2013 tarihinde Haberler kategorisinde yayımlanmış.
  • 1.767 defa okunmuş, 0 yorum yapılmış.
gölge
Yorum Yaz
Ad Soyad:
Yorum:
gölge

Benzer Yazılar

Benzer yazı bulunmamaktadır.
gölge

Çeşitli Yazılar

Türkiye’nin ilk Süs Bitkilileri Hali’nin Altınova ilçesinde kurulması için çalışmalar devam ediyor Türkiye’nin ilk Süs Bitkilileri Hali’nin... 
Gercüş Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, müracaat üzerine meyve fidanı dağıtacak. Gercüş Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe... 
Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, 2013 yılı sonbahar döneminde park ve bahçelerde kullanılmak üzere 12 bin adet gül... 
gölge